Jak se dívat na Indy 500

Základní nátěr Indy 500Říkalo se mu „Největší podívaná v závodění“. Je to jeden z mála závodů, o kterých lidé, kteří motorový sport neznají, slyšeli. Je to 500 mil jízdy od kola ke kolu na oválné dráze známé jako „The Brickyard“. Je to Indy 500. Ale o čem je vlastně tento legendární závod? Připoutejte se, protože tady máme vše, co potřebujete vědět.

Kultura

Trať

V letošním roce si připomínáme 101. běh Indy 500, ale první 500 mil dlouhý závod se konal v roce 1911, ne v roce 1916. Závody byly několikrát zrušeny kvůli první a druhé světové válce. Samotná trať byla otevřena v roce 1909 a byla vydlážděna 3,2 miliony cihel, proto se jí dodnes říká „The Brickyard“. Cihly již dávno povolily cestu, kromě startovní a cílové čáry.

Závodní dráha Indianapolis Motor Speedway byla původně koncipována jako testovací dráha a místo konání závodů.

Závodní dráha Indianapolis Motor Speedway byla původně koncipována jako testovací dráha a místo konání závodů. V počátcích automobilového průmyslu se Indianapolis vlastně vyrovnal Detroitu a měl několik nativních automobilových společností. Do první Indy 500 vstoupilo 40 automobilů a dnes je mřížka omezena na 33 automobilů. Řidičů je obvykle více než dostupných slotů, ale za poslední dva roky se objevilo přesně 33 automobilů.

Indy je 2,5 mil dlouhý ovál se zatáčkami, takže ujetí 500 mil trvá 200 kol. Bankovnictví a dlouhé přímé silnice umožňují řidičům dosáhnout vyšších rychlostí než více technických silničních kurzů. Moderní vozy v Indy mohou dosáhnout rychlosti 200 km / h, takže inženýři musí pečlivě vyvážit snížení aerodynamického odporu s přítlakem - využití proudění vzduchu, které pomáhá přilákat automobily na trať - což může snížit maximální rychlost.

Trať se ve skutečnosti nachází na (vhodně pojmenované) Speedway v Indianě, pár kilometrů od Indianapolisu. Kromě oválu je Indy známá obrovskou traťovou pagodou a skórovací věží na přední rovné cestě a „Benzínovou uličkou“, řadou garáží, kde týmy pracují na svých automobilech. Trať byla ošetřena rekonstrukcí za 90 milionů dolarů v roce 2016, včetně nové horní tribuny, oplocení a předního vchodu.

Základní nátěr Indy 500

Formát je podobný ostatním závodům s tréninkem, kvalifikací, které určují počáteční pořadí a samotným závodem. Zatímco většina závodů to všechno obsahuje za jeden víkend, Indy 500 to rozloží na přibližně dva týdny, hlavní událost bude v neděli 28. května. Loňský vítěz Alexander Rossi dokončil závod za 3 hodiny, 2 minuty a 0,08 sekundy. Porovnejte to s Rayem Harrounem, který vyhrál první Indy 500 v roce 1911. Uběhnutí požadovaných 500 mil mu trvalo 6 hodin, 42 minut a 8 sekund.

Zatímco vítězové většiny ostatních velkých závodů slaví šampaňským, vítěz Indy 500 tradičně sestupuje mléko a je obdařen trofejí Borg-Warner. Trofej z ryzího stříbra zahrnuje podobu každého vítěze od prvního závodu v roce 1911.

Automobily: Historie inovací

Vývoj závodních vozů Indy 500 ukazuje, jak konkurence může podporovat a potlačovat inovace. Indy byla často zkouškou radikálních nápadů. Přesto týmy stále chtějí vyhrát a držet se osvědčených designů je téměř vždy lepší sázka, než vyzkoušet něco nového a nevyzkoušeného.

V prvních letech 500 bylo vše nevyzkoušeno. Závod byl stejně zkouškou tehdy nové mašiny známé jako automobil, protože se jednalo o soutěžní událost, a časná auta sdílela mnoho komponent s produkčními modely. První Indy 500 vyhrál Ray Harroun v Marmon Wasp, který zahrnoval dvě významné inovace: jednomístný design, který nastavil šablonu pro většinu moderních závodních automobilů, a zpětné zrcátko.

Vývoj závodních vozů Indy 500 ukazuje, jak konkurence může podporovat a potlačovat inovace.

Těchto raných závodů se účastnila různorodá skupina výrobců, od Buicku až po Mercedes-Benz, ale brzy je jeden překonal. Miller může být dnes esoterickým jménem, ​​ale tato americká firma ovládla Indy 500 ve 20. a 30. letech. Automobily Miller nebo vozy využívající motory Miller zvítězily v každém závodě v letech 1928 až 1938. Hodně z Millerových úspěchů pocházelo z motorů s vačkovými hřídeli se dvěma hlavami, což je design zvyšující výkon, který by se po většinu desetiletí nepoužíval v běžných sériových automobilech, ale nyní je běžný .

V bezprostředních poválečných letech Indy ovládl jiný typ automobilu. Tyto vozy, obecně známé jako „Roadster“, měly motor vpředu, ale pro lepší rozložení hmotnosti byly posunuty na jednu stranu, přičemž řidič seděl víceméně za zadními koly. Byly postaveny různými závodními týmy, ale téměř každý Roadster běžel se čtyřválcovým motorem Offenhauser. Přezdívaný „Offy“, byl ve skutečnosti odvozen od Millerova designu a byl tak dobrý, že vydržel v soutěži až do 70. let.

Opět se z designu jediného automobilu stal de facto závodník Indy, ale v polovině 60. let opět foukal vítr změn. V té době začaly britské týmy vyrábět závodní vozy se středními motory. Umístěním motoru doprostřed se dosáhne lepšího rozložení hmotnosti a kompaktnějšího obalu. Proto všechny moderní vozy IndyCars - nemluvě o automobilech Formule 1 a superautách jako Ferrari a Lamborghini - mají za svými řidiči motory.

Na konci 60. let se téměř celé pole Indy přeorientovalo na vozy se středními motory s motory Offy nebo Ford Cosworth DFV. To neznamená, že týmy během toho nezkoušely jiné věci. V roce 1952 vstoupil Cummins do vozu poháněného masivním 6,6 litrovým vznětovým motorem. V roce 1967 Parnelli Jones téměř zvítězil v závodním voze STP-Paxton Turbocar, který byl poháněn turbínovým motorem z vrtulníku (zbývalo mu jen tři kola).

Poslední významný technologický milník pro závodníky Indy přišel v oblasti aerodynamiky. Automobily začaly rašit spoilery v sedmdesátých letech a v osmdesátých letech také využívaly „pozemních efektů“ nebo směrování proudění vzduchu pod vůz, aby ho pomohly vysát na trať. Prvním vozem, který dal všechny tyto kousky dohromady, byl Chaparral 2K z roku 1980, přezdívaný „Žlutá ponorka“ kvůli livreji Pennzoil. Brzy vypadalo každé auto na startovním roštu.

Auta: Dnes

A tak se dostáváme k dnešním strojům IndyCar: Lehká jednotlivá sedadla s motory umístěnými uprostřed a spoustou aerodynamických pomůcek. Tento vzorec se pravděpodobně brzy nezmění, protože současná pravidla zamezují týmům používání jediného designu vozu. To má vyrovnat podmínky, ale také to dělá věci trochu méně zajímavými.

Ne že by dnešní závodníci IndyCar byli nevýrazní. Všechny týmy používají stejný podvozek od italského výrobce závodních automobilů Dallara s motory od Chevrolet nebo Honda. Oba jsou přeplňované s dvojitým přeplňováním a přímým vstřikováním V6, které produkují výkon 550 až 700 koní, v závislosti na trati. Během Indy 500 jsou vozy schopné dosáhnout rychlosti až 235 mph.

Předchozí Další 1 ze 4 Základní nátěr Indy 500Základní nátěr Indy 500Základní nátěr Indy 500Základní nátěr Indy 500

Ve snaze odlišit automobily poháněné hondou a chevy organizátoři v roce 2015 představili také „letecké soupravy“. I když se jim podařilo odlišit vozy od jiných, soupravy způsobily další problémy. Verze Hondy učinila auta mnohem pomalejší než jejich protějšky Chevy. Verze soupravy Chevy s nízkým odporem způsobila, že auta byla příliš rychlá, až do chvíle, kdy někteří v roce 2015 při některých srážkách zastavujících srdce opustili zemi.

IndyCar nyní přehodnocuje pravidla aero kitů a plánuje provést změny pro sezónu 2018. Očekává se, že aktualizace přinesou uhlazenější design, který bude použit u všech automobilů, ať už mají motory Chevy nebo Honda.

Jak se dívat

Sledujte přes ABC s předplatným na kabel nebo satelit

Nejpřímějším způsobem, jak zachytit všechny akce, je sledovat závod naživo na ABC, které má exkluzivní práva na pokrytí. Pokrytí den závodu začíná 28. května v 11:00 východního času, zatímco samotný závod začíná ve 12:19 hodin. Pokud máte předplacené kabelové nebo satelitní připojení, je dobré jít, a i když ne, můžete zachytit signál pomocí HD antény.

Můžete také streamovat ABC živě prostřednictvím webových stránek sítě, ale služba je v současné době podporována pouze ve vybraných městech po celé zemi a závisí na poskytovateli televizních služeb. Zkontrolujte zde, zda je vaše město na seznamu. Můžete si také stáhnout aplikaci ABC, i když stále podléhá stejným omezením založeným na poloze. Níže je uveden seznam podporovaných zařízení.

Apple iPad (iOS 8 nebo novější)Android TV
Apple iPhone (iOS 8 nebo novější)Telefony Android (liší se podle zařízení)
Apple TV (2. generace nebo novější)Tablety Android (liší se podle zařízení)
Apple iPod touch (iOS 8 nebo novější)Roku
Tablety Android a Kindle Fire (liší se podle zařízení)Amazon Fire TV
Xbox 360

Sledujte přes ESPN3 nebo WatchESPN

Za předpokladu, že zaplatíte za internet - na rozdíl od nenápadného přihlášení k síti vašeho souseda - můžete sledovat všechny akce prostřednictvím ESPN. Přejděte na web WatchESPN a vyberte „101. Indianapolis 500: televizní vysílání od společnosti Firestone.“ Zobrazí se výzva, abyste se přihlásili pomocí svého poskytovatele internetových služeb, takže můžete začít. ESPN bude během závodu také streamovat 14 různých kanálů kamer v autě, takže můžete zachytit veškerou akci z pohledu řidiče (zde můžete zkontrolovat plán a zjistit, zda má váš oblíbený řidič kameru do auta). K těmto zdrojům máte přístup prostřednictvím webu WatchESPN.

Pokud se nechcete dívat na počítači, můžete místo toho použít aplikaci WatchESPN. Pokud sledujete telefon nebo tablet, buďte opatrní - streamování videa prostřednictvím LTE může být nespolehlivé a nechcete, aby se připojení v posledním kole přerušilo. Níže se podívejte na seznam kompatibilních zařízení. Šťastné závody!